Z Helsinek do Petrohradu za 3 a půl hodiny

V neděli 12. prosince byl po třech letech příprav zahájen provoz rychlovlaků na trati Helsinky – Petrohrad. Oslav se zúčastnila i finská prezidentka Tarja Halonenová. Trať dlouhá 443 km byla poslední tři roky modernizována zejména na ruské straně a dosahované rychlosti 220 km/h (na ruské straně 200 km/h) umožnily stáhnout cestovní dobu z 6 hodin 18 minut na pouhé 3 hodiny a 36 minut. O zahájení prací jsme informovali již před třemi lety.

Čtyři vlaky denně mají převézt během prvního roku na čtvrt milionu cestujících. Finská vláda také upravila vízové povinnosti pro ruské občany, kteří nyní mohou v hlavním městě Finska pobývat bez víza po dobu 72 hodin, na cestující vlakem se však tato povinnost nevztahují. Finové si od tohoto kroku slibují vyšší atraktivitu a obsazenost nového a rychlého spoje. Prozatímní statistiky ukazují, že až šedesát procent cestujících jsou Rusové.

Čtyři sedmivozové jednotky Sm6 s 344 sedadly stály celkem 120 milionů €. Základ jejich konstrukce, vnitřní uspořádání a úpravy pro severské prostředí jsou totožné jako u všech 18 pendolin, které VR provozují. Mají však nové trakční, brzdové a hydraulické systémy. Jako specialitu nabízí jedno oddělení ve třídě Business Class s plně vybavenou konferenční místností pro šest osob.

Foto: Jednotka Sm6 Allegro čeká na hlavním nádraží v Helsinkách na svojí první jízdu do Petrohradu.  Otto Karikoski. Licence: Creative Commons ASA3U. Zdroj: Wikipedia.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *