První evropská osobní jednotka na bionaftu

Britská dopravní společnost Virgin trains upravila svoji jednotku Virgin Voyager (Class 220) pro provoz na bionaftu. Slavnostního natankování se účastnil kancléř Gordon Brown i generální ředitel Virgin trains Sir Richard Branson.

“Chci, aby Británie byla světovým lídrem ve vývoji a používání přírodně šetrných paliv a věřím, že tento krok bude hrát významnou roli v naší snaze o snížení emisí a změn klimatu.”, řekl Brown.

Čtyřvozový osobní vlak, jeden ze 78 britských Voyagerů, je první v Evropě, který používá ekologická paliva pro snížení uhlíkatých sloučenin v emisích. Šestiměsíční zkoušky jsou hlavním krokem pro britský národní program používání bionafty na železnici, který podporuje i britská asociace železničních dopravců.

Pokud se při zkoušce neobjeví žádné potíže, začne se používat bionafta i v ostatních Voyagerech. Bionafta se přimícháva do normální paliva v množství 20 procent. To má snížit emise CO2 až o 14 procent. V absolutních číslech je to o 34500 tun CO2 ročně méně, což je produkce 23 tisíc automobilů ročně.

“Začínáme s dvaceti procenty bionafty a doufáme, že to časem zvedneme až na sto procent, což už bude úspora za sto tisíc automobilů”

Otázkou tak zůstává, jestli tyto soupravy odvedou ročně více práce jak udávaných sto tisíc automobilů.

Napsat komentář