Leo Express odtajnil část interiéru nových vlaků, ty přijedou v druhé polovině roku

PRAHA, 3. června 2019 – Leo Express odtajnil část interiéru nových elektrických vlaků od největšího vlakového výrobce CRRC. Tři vlaky dorazí z Číny lodí do Evropy v polovině tohoto roku a následně budou přepraveny do České republiky. Jednotky budou mít vlastní originální design, ve kterém budou jezdit pouze vlaky Leo Express. Na realizaci spolupracovala česká designerská studia a další čeští a evropští dodavatelé. Jednotky budou po testování nasazeny na vnitrostátní i mezinárodní linky. Jedná o investici v hodnotě více než 5 miliard korun.

„Leo Express vyvinul společně se CRRC nový typ elektrické jednotky, jejíž design a koncept vlastní naše společnost. Ten vychází ze zkušeností nabraných z miliardy ujetých osobokilometrů v českém i mezinárodním provozu. Plní tak požadavky našich zákazníků po moderních službách a ergonomii. Jednotka bude vícesystémová a takzvaně hybrid-ready – to znamená, že bude schopna jezdit kdekoliv na středoevropské železnici,“ říká Peter Koehler, CEO Leo Express.

Na projektu vlaků se spolupodílí česká designerská studia a tuzemští dodavatelé, od nichž pochází přibližně 20 % komponentů. Čeští subdodavatelé tak mají příležitost účastnit se exportu českých výrobku a služeb do zahraničí a do budoucna se jim otevírá možnost spolupráce s významným odběratelem techniky a služeb pro kolejová vozidla.

Vnitřní rozvržení vozu a jednotlivé prvky byly navrženy společností podle potřeb cestujících, jak je zná z dosavadního provozu. Vlak bude disponovat novým modelem kuchyně, který umožní nabízet ještě více čerstvého zdravého občerstvení než dosud. Zároveň nabídne dostatek místa pro třídění odpadu. Vlaky mají nízkopodlažní přístup pro rodiče s kočárkem, cestující na invalidním vozíku nebo cyklisty s kolem, a samozřejmostí je i dostatečný prostor pro zavazadla, lyže a kola. Zároveň jsou respektovány rozdílné potřeby jednotlivých cestujících, a proto se mohou těšit na speciálně upravenou vyšší třídu nebo dětský oddíl. Design nových Leo Express vozidel je v podobě a barvách společnosti, železnici tak posílí další černé vlaky.

Společnosti podepsaly smlouvu na dodávku tří elektrických vlakových souprav a opci na dalších 30 jednotek. Celkově se v této chvíli jedná o investici v hodnotě více než 5 miliard korun. Práce na výrobě prvních třech jednotek se nyní finalizují. V druhé polovině roku dorazí lodí do Evropy, kde je čeká schvalovací proces homologace pro provoz, který proběhne v VUŽ na testovacím okruhu ve Velimi. Jednotky budou v první fázi nasazeny na vnitrostátní i mezinárodní linky v rámci střední Evropy v Česku, na Slovensku a Polsku. Následně plánujeme nasazení v dalších evropských zemích. Konkrétní trasy společnost prozatím nezveřejňuje. Leo Express právě dokončuje úpravy také na 15 moderních motorových jednotkách typu LINT, které si pronajal od výrobce Alstom. Nasadí je na tratích na Pardubicku a Zlínsku, kde vyjede od prosince 2019 v závazku veřejné služby. Všechny jednotky jsou nízkopodlažní, klimatizované, vybavené Wi-Fi připojením a zásuvkami, včetně USB.

Emil Sedlařík, tiskový mluvčí Leo Express

One thought on “Leo Express odtajnil část interiéru nových vlaků, ty přijedou v druhé polovině roku

  • 20 srpna, 2019 (19:47)
    Permalink

    Ten design vypadá “zajímavě”. Jsou již nějaké dlouhodobé zkušenosti s provozem výrobku CRRC ve zdejších podmínkách? Možná by stálo za to vydat článek o čínských výrobcích, přeci jen ty objemy jejich produkce jsou obří…

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *